- Şarj İstasyonu
09Şub, 22 9 Şubat 2022Elektrikli Araç Şarj İstasyonu

Elektrikli Araç Şarj Ünitesi

Elektrikli araçlar geçmişi 1800’lü yıllara dayanan cihazlardır. Son dönemlerde geliştirilen teknolojilerle daha önemli bir hal almaya devam etmekte. Yakıt fiyatlarında meydana gelen artış ve ozon tabakasında oluşan deformasyonlar elektrikli araçların gelişim süreçlerine yön vermekte en birincil etkenler arasında yer alıyor. Bunun yanı sıra üstün araç performansı kullanıcıların elektrikli araçlara dönüşlerindeki en büyük etkenler arasında yer alıyor. İçten yanmalı motorlara sahip araçlara oranla daha kolay kullanım ve rahat sürüş keyfi sağlaması sürücülere büyük avantaj sağlayan etmenler arasında yer alıyor. Diğer bir yandan elektrikli araçların popüler konuma gelmesi en son araç teknolojilerinin bu araçlar üstünde kullanılmasına neden oluyor. Bir diğer etkili unsur ise elektrikli araçların enerji güvenliği ve maliyeti konusunda daha avantajlı olması. Özellikle elektrikli araç şarj ünitesi dolumu için gereken enerji ve maliyet fosil yakıtlı araçlara oranla çok düşük bir ücretlere mal oluyor. Kolay şarj edilebilir olması ve uzun menzil sağlaması nedeniyle son dönemlerde kullanımı artmış durumda. Diğer bir yandan batarya ömrünün araç ömründen bile uzun olması bu araçları daha avantajlı hale getiriyor. Elektrikli araç kullanım oranının artmasıyla birlikte elektrikli şarj istasyonlarının da sayısı artmış durumda. Reşarj Türkiye’nin birçok bölgesinde aktif olarak hizmet veren profesyonel firmalar arasında yer alıyor.

Elektrikli Araç Şarj İstasyonları

Elektrikli araç şarj istasyonları elektrikli araçların batarya dolumu gerçekleştiren istasyonlardır. Bu istasyonlar belirli konumlarda bulunabileceği gibi özelleştirilme imkanları da mevcuttur. Örneğin evinize ya da işyerinize şarj istasyonu kurulumu talep edebilirsiniz. Ancak bu kurulumu gerçekleştirecek firmanın başındaki yetkili kişinin şarj istasyonu için gerekli lisanslara sahip olması gerekmektedir. Lisans bulunmaksızın hiçbir firma şarj istasyonu kurulumu gerçekleştiremez. Bunun yanı sıra ek olarak elektrikli şarj istasyonları için hazırlanmış mevzuatlar bulunmaktadır. İstasyon kurulumları kesinlikle bu mevzuatlara uygun şekilde gerçekleştirilmek zorundadır. Reşarj elektrikli şarj istasyonu için gerekli lisanslara sahiptir. Bunun yanı sıra sunduğu şarj istasyonu hizmetlerini tamamen mevzuatlara uygun şekilde gerçekleştirmektedir. İstasyon kurulumu yapılacak olan alanın gerekli alt yapı şartlarını sağlamasına azami özen gösterir. Bu bağlamda şarj ve hızlı şarj özelliği barındıran istasyonların kurulumlarını gerçekleştirir. Diğer bir yandan özellikle alışveriş merkezi ya da iş yerlerine kurulumlar da bu işletmelerin sahiplerinin de gelir kazanması sağlanabilir. Örneğin bir alışveriş merkezi sahibiyseniz işletmenize şarj istasyonu kurdurabilir ve yönetmeliklere uygun şekilde gelir kazanabilirsiniz. Bunun yanı sıra işletmenize müşteri çekmeniz için de ekstra bir avantaj kazanmış olursunuz. Elektrikli araçların gelişim süreçleri dikkatli incelendiğinde yakın gelecekte elektrikli araçlara tamamen bir dönüş olacağı kolayca görülebilir.

Elektrikli Araç Şarj Seçenekleri

Elektrikli araç sahiplerinin en fazla dikkat ettikleri konu elektrikli araç şarj süresi olarak karşımıza çıkıyor. Özellikle devamlı araç kullanan ya da menzili uzun yolculukları tercih eden kullanıcılar için bataryayı hızlı şarj edebilmek önem arz ediyor. Bu bağlamda Reşarj hızlı şarj seçeneklerini müşterilerine sunuyor. Sunulan şarj seçeneklerine göre batarya dolum süresi farklılık gösterebiliyor. Elektrikli araç şarj seçeneklerini iki gruba ayırabiliriz. Bunlar:

  • AC şarj
  • DC şarj

AC şarj alternatif akım uygulanarak gerçekleştirilen şarj işlemidir. Bu şarj türünde bataryaya direkt olarak güç uygulanmaz. Bu nedenle şarj süresi DC şarja göre daha uzundur. DC şarj doğru akım uygulanarak gerçekleştirilen şarj işlemi olarak karşımıza çıkar. Bu şarj tipinde bataryanın dolum süresi daha kısadır. Bunun temel nedeni DC akımın direkt olarak bataryaya uygulanabilmesidir. Reşarj şarj dolum noktalarında hem DC şarj hem de AC şarj çeşitleri bulunmaktadır.

Yorum Ekle

E-posta adresiniz diğer ziyaretçilere gösterilmeyecektir.