AC SARJ - Şarj İstasyonu
30Oca, 22 30 Ocak 2022Şarj İstasyonu

AC ŞARJ NEDİR? AC İSTASYONLARI NEREDE VAR?

Yeni bir teknoloji olarak karşımıza çıkan elektrikli araçlar araç sahiplerinin yeni gözdesi olmuş durumda. Sağlamakta olduğu pek çok avantaj sayesinde kullanıcılar tarafından sıklıkla araştırılıyor. Ancak pek çok kullanıcı her ne kadar elektrikli araçları daha avantajlı bulsa da şarj işlemlerini nasıl gerçekleştirebilecekleri konusunda şüpheye düşmekte. Tüketicilerin pek çoğu araçların zor ve geç şarj edileceği kanısında olduğu için elektrikli araç satın almaya olumlu yaklaşmıyor. Her ne kadar geçmiş dönemlerde şarj süreleri elektrikli araç kullanıcıları için büyük sorun teşkil etse de otomotiv ve enerji sektörlerinin bu alana yönelmeleriyle beraber bu durum tam tersine döndü. Gelişen teknolojiler ve üretilen yeni çözümlerle şarj süreleri kullanıcı tahminlerinin çok çok altına düşmeyi başardı. Bunun yanı sıra elektrikli araba üreticilerinin batarya ömrünü arttırmak için gerçekleştirdiği çalışmalar sonuç verdi. Günümüzde araç kapasitesine bağlı olarak şarj süreleri 20 dakikaya kadar düşmüş durumda. Diğer bir yandan elektrikli araba şarj istasyonu firmaları tarafından geliştirilen yeni ve avantajlı şarj olanakları şarj sürelerinin yarı yarıya düşmesini sağlıyor. Reşarj firması bu alanda başarılı çalışmalar sergilemekte. Kullanıcılarına AC ve DC şarj olanakları sunarak verimli ve uygun fiyatlı şarj hizmeti vermekte.

AC Akımla Şarj Nedir?

Araçları şarj etmek için kullanılan farklı yöntemler bulunmaktadır. AC akımla şarj bu yöntemler arasında bulunmakta. AC şarj nedir sorusunun tam yanıtını vermek için ise temel olarak AC akımın ne olduğunu anlamak gerekiyor. AC akım, diğer bir deyişle alternatif akım, çift yönlü akım olarak nitelendirilebilir. Alternatif akımın sahip olduğu yön ve genlik periyodik olarak değişkenlik gösterir. Sinüs ve cosinüs dalga türleri alternatif akımların yön ve genlik değişimlerini daha iyi kavramak için örnek verilebilir. Bu akım türünü elektrikli araçların şarj işlemlerinin yanı sıra hayatımızın pek çok yerinde hali hazırda kullanmaktayız. Evlerde bulunan pek çok cihaz alternatif akım sayesinde çalışmaktadır. AC akımın evlerde kullanılabilmesi kullanıcılara evde şarj olanağı sunmaktadır.

Elektrikli Arabalar AC Akımla Nasıl Şarj Olur?

Elektrikli arabalar tasarımlarında enerji depolayan bataryalara sahiptir. Pek çok enerji depolayıcı bataryada olduğu gibi araba bataryalarında da enerji DC akım şeklinde depolanır. Bu nedenle istasyonlarda ya da evlerde bulunan AC akım şarjları direkt olarak bataryaya uygulamak mümkün değildir. Araç tasarımında AC akımı DC akıma dönüştürecek devreler bulunur. Bu sayede AC akım DC akıma dönüştürülerek batarya şarj işlemi gerçekleştirilebilir. Bu durumun DC şarj tipine göre hem avantajı hem de dezavantajı bulunmaktadır. Avantajı yukarıda da belirttiğimiz gibi elektrikli araçların evlerde kolaylıkla şarj olabilmesinin sağlanmasıdır. Dezavantajı ise şarj süresidir. AC akımla şarj DC akıma oranla daha uzun sürmektedir. Ancak son dönemlerde araç bataryalarının enerji çekiş güçlerinin arttırılması ve şarj istasyonlarının yeni şarj olanaklarını sunmasıyla bu süreler 2-3 saatlik zaman dilimlerine kadar düşmüştür.

AC Şarj İstasyonları Nerede Var?

AC şarj istasyonu sayısı günden güne artış göstermekte. Reşarj firmasının sahip olduğu şarj istasyonlarını görebilmek için mobil uygulamayı indirebilirsiniz. Uygulama üzerinden size en yakın şarj istasyonların görebilmeniz mümkün. Şarj istasyonlarında hem AC hem de DC şarj seçenekleri mevcuttur. Uygulama üzerinden şarj istasyonlarının konumlarının yanı sıra istasyon fotoğrafları ve kullanıcı yorumlarına ulaşabilirsiniz. Reşarj firması neredeyse Türkiye’nin her yerinde aktif olarak hizmet sunan şarj istasyonlarına sahiptir. Uygun abonelik ücretleri ve farklı şarj seçenekleriyle aracınızı kısa sürede şarj edebilirsiniz. Reşarj yenilikçi çözümleri ve profesyonel çalışma anlayışıyla hizmet sağlamaktadır.

 

1 Yorum

Yorum Ekle

E-posta adresiniz diğer ziyaretçilere gösterilmeyecektir.