- Şarj İstasyonu
19Şub, 22 19 Şubat 2022Elektrikli Araç Şarj İstasyonu

Elektrikli Araç Şarj İstasyonu Ücretleri

Fosil yakıtlarla çalışan araçlar dünyamızı kirletmesi ve yakıt fiyatlarında meydana gelen aşırı artış nedeniyle avantajlı bir kullanım sunmuyor. Bu durum dünyada bulunan pek çok ülke ve araç firmasını elektrikli araçlara yönlendirdi. Günümüzde yeni yeni gündeme gelen bir konu olan elektrikli araçların kullanımı dikkatli incelendiğinde uzun bir geçmişe dayanıyor. Özellikle 19. yüzyılın son çeyreğine bakıldığında bu araçların ilk kullanımının çok eski tarihlere dayandığı görülebilmekte. Ancak dönemin teknoloji yetersizliği, elektrikli araçların menzilinin kısa kalması ve maliyetli olması uzun bir süre boyunca fosil yakıtlı araçlara yönelmeye neden oldu. Ancak günümüze gelindiğinde gelinen teknolojik yeterlilik seviyesi ve elektrik kullanımının avantajlarının göz önüne alınmasıyla durum tam tersi bir hal almaya başladı. Pek çok araç firması üretimlerini fosil yakıt tüketen araçlardan elektrik enerjisiyle çalışan araçlara çevirmeye başladı. Özellikle TESLA bu konuda dünya çapında öncü bir firma olarak yer alıyor. Elektrikli araç şarj istasyonu yapan firmalar da elektrikli araçların kullanımının artmasıyla beraber artış göstermeye başladı. Pek çok firma elektrikli araç şarj istasyonu kurulumu yaparak araçların şarj edilme sorununu ortadan kaldırıyor.

Elektrikli Araç Nedir?

Elektrikli araçlar ülkelerin teknolojik alanlara daha fazla yönelmesi ve bunu yaparken dünyanın ekolojik dengesini koruma altına almaya çalışmasıyla gündemde popüler hale geldi. Bilhassa son dönemlerde elektrikli araçlar hakkında yürütülen araştırma ve projeler bu araçların fosil yakıtlı araçlara oranla daha avantajlı ve daha çevre dostu olduğunu ortaya koyuyor. Bu duruma araçların kullanıcıya daha az maliyet sağlaması, menzillerinde artış sağlanması ve aynı zamanda çevreye kötü etki bırakmamaları neden olmakta.

Elektrikli araçların çalışma mekanizmasını daha detaylı inceleyecek olursak elektrik motorları kullanılarak elde edilen elektrik enerjisinin mekanik enerjiye çevrildiğini görebiliriz. Elektrik enerjisinden sağlanan mekanik enerji ise araçların iç yapısını oluşturan tahrik mekanizmasını tetikler ve böylelikle aracın hareket etmesi sağlanır. Bu araçların temel yapısını oluşturan parçaları ise şunlardır:

  • İçten yanmalı motor
  • Elektrik motoru
  • Mekanik iletim mekanizması
  • Jeneratör
  • Güç kontrol mekanizması
  • Batarya

Elektrikli araçların çalışma mantığının kalbiyse tahrik sistemlerinin harekete geçirilmesidir. Bu amaç için elektrik motorları ya da içten yanmalı motorlar kullanılır. Ancak araçlara ismini veren ve esas mantığı sağlayan kısım elektrik motorlarıdır. İçten yanmalı motorlar araç tasarımında destekleyici görevi görür.

Diğer bir yandan araç tasarımında motorların kullanılma mantığında göre farklı çeşitte elektrikli araçlar dizayn edilmektedir. Bu araçları ikiye ayıracak olursak şu şekilde sıralayabiliriz:

  • Elektrikli Araçlar (EA): Bu araçların iki farklı tasarımı bulunmakta. İlk tasarımda yalnızca elektrik motoru kullanılırken ikinci tasarımda hem elektrikli motor hem de içten yanmalı motor yer almakta.
  • Hibrid Elektrikli Araçlar (HEA): Hibrid elektrikli araçların tasarımı yapılırken enerji verimliliği ön plana çıkar. Bu nedenle araçların tasarımında iki motor tipi de kullanılmaktadır. Motor tiplerinden ikisi ayrı ayrı çalışabildiği gibi ikisi aynı anda da performans sağlayabilmektedir.

Batarya kapasitesi elektrikli araçlarda önemli bir diğer husustur. Hibrid elektrikli araçlarda 4-16 kWh, elektrikli araçlarda ise 8-100 kWh batarya kapasitesi bulunmaktadır. Bu nedenlerden ve ülkemizde elektrikli araç kullanımı sayısının artması nedeniyle elektrikli araç şarj istasyonu kurmak gerekliliği ortaya çıkmıştır.

Elektrikli Araç Şarj Ücreti

Elektrikli araç şarj ücreti yönetmeliklere uygun şekilde belirlenmektedir. Şarj işlemlerini gerçekleştirmek için abonelik satın almanız mümkündür. Bunun yanı sıra abonelik işlemi olmadan da şarj işlemlerini gerçekleştirebilirsiniz. Reşarj müşterilerine uygun fiyatlı ve avantajlı abonelikler sağlamaktadır. Ülkemizin dört bir yanında şarj istasyonları bulunan firma hızlı şarj ve daha pek çok özelliği müşterilerine sunmaktadır.

Yorum Ekle

E-posta adresiniz diğer ziyaretçilere gösterilmeyecektir.