- Şarj İstasyonu
19Şub, 22 19 Şubat 2022Elektrikli Araç Şarj İstasyonu

Elektrikli Araç Şarj İstasyonu Kurmak

Elektrikli araçlar son yüzyılın geliştirilmeye çalışan teknolojileri arasında yer alıyor. Her ne kadar pek çok kişi tarafından henüz yeni ortaya çıktığı düşünülse de geçmişi daha eski dönemlere dayanıyor. 1800’lü yılların otomotiv sektörü incelendiğinde o dönemlerde aktif olarak kullanıldığı görülebilir. Ancak çeşitli sebeplerden dolayı kullanım oranı git gide azalmış. Bu nedenlerin başında o dönemlerde elektrikli araç teknolojilerinin yeterince gelişememiş olması geliyor. Bunun yanı sıra elektrikli motorlar kullanılarak üretilen araçların içten yanmalı motorlara oranla daha maliyetli olması bir diğer etken. Diğer bir yandan teknolojik yetersizlikler nedeniyle elektrikli araçların menzilinin kullanıcıları tatmin etmemesi de önemli bir diğer unsur. Bu ve benzeri sebepler tüketicilerin büyük çoğunluğunu içten yanmalı motorlarla çalışan araçlara itmiş. Petrolün elektrikten daha değerli olması ve üreticilerin kâr amacı gütmesi elektrikli araç teknolojilerinin gelişimini sekteye uğratan en büyük etmen. Ancak günümüz koşulları ele alındığında bu durum tamamen tersine dönmüş durumda. Fosil yakıtların tükenecek seviyeye gelmesi, tüketicilerin ekonomik durumlarının fosil yakıtlı araçların maliyetlerine yeterli gelmemesi ve doğaya bırakılan gazların ekolojik sistemi tehdit etmesi elektrikli araçlara dönüşü sağlamış durumda. Günden güne kullanımın artması beraberinde elektrikli araç şarj istasyonlarının artışını da sağlamış durumda. Pek çok tüketici evlerine ya da işyerlerine elektrikli araç şarj istasyonu kurmak istemekte. Reşarj bu bağlamda sunduğu çözümler ve hizmetlerle elektrikli araç şarj istasyonu firmaları arasında öncü konumda.

Elektrikli Araçların Çalışma Prensipleri

Elektrikli araçların çalışma prensipleri elektrikli araç şarj istasyonlarının temel mantığını oluşturur. Bu nedenle ilk olarak elektrikli araçların çalışma prensiplerini yakından incelemek gerekir. Elektrikli araçları çalışma prensipleri bakımından üçe ayırabilir. Bunlar:

  • Elektrikli araçlar: Tasarımında sadece elektrik motoru bulunduran araçlardır.
  • Hibrit elektrikli araçlar: Tasarımında içten yanmalı motor ve elektrik motorunu bir arada bulundurur.
  • Plug-in hibrit elektrikli araçlar: Hibrit araçlarla benzer tasarıma sahiptir. Ancak günümüz teknolojilerinde daha fazla kullanılır. Hibrit araçlar teknik farkı rejenetif frenleme sistemine sahip olmasıdır. Bu sayede araç sürücüsünü fren yaptığında bataryayı şarj edebilir. Bu durum araç bataryasının artmasına ve dolayısıyla araç menzilinin artmasına neden olur.

Elektrikli araç tipleri bunlardır ve her araçta önemli olan nokta bataryadır. Batarya hem menzil açısından hem de kullanım ömrü açısından ne kadar dayanıklı olursa o denli performans sağlar. Araç tasarımının yanı sıra doğru şarj tekniklerini kullanmak batarya ömrünü arttıran etmenler arasında yer alır. Reşarj bu alanda gerçekleştirdiği çalışmalarla araç bataryasının deformasyonunu geciktirecek teknikler sunar. Neredeyse Türkiye’nin her noktasında bulunan şarj istasyonlarında kullanıcılarına hızlı şarj özelliği sağlar. Elektrikli araç şarj istasyonu yapan firmalar arasında yer alan ve profesyonel çözümleri müşterileriyle buluşturan Reşarj akılcı çözümler sunar.

Eve Elektrikli Araç Şarj İstasyonu Kurulabilir Mi?

Elektrikli araçların fosil yakıtlı araçlara göre bir diğer önemli avantajı şarj noktalarının özelleştirilebilir olmasıdır. Bu bağlamda yönetmeliklere de uygun şekilde şarj istasyonları pek çok alana kurulabilir. Bilhassa toplu ve özel yaşam alanlarında sıklıkla tercih edilebilir. Bu bağlamda pek çok kişi eve elektrikli araç şarj istasyonu kurma talebinde bulunmaktadır. Reşarj bu taleplere hızlı çözüm sağlayan firmalar arasında yer alır. Evlerin yanı sıra ek olarak farklı özel yaşam alanlarına da istasyon kurulumu gerçekleştirmektedir. Şarj istasyonu kurulumu gerçekleştirilebilecek olan alanları şu şekilde gösterebiliriz:

  • Toplu konutların bulunduğu siteler
  • Yerel ve kurumsal alışveriş merkezleri
  • Şirket, firma ve işletmeler

Reşarj bu alanların tamamı için şarj istasyonu kurulumu hizmeti sağlamaktadır.

Yorum Ekle

E-posta adresiniz diğer ziyaretçilere gösterilmeyecektir.