- Şarj İstasyonu
19Şub, 22 19 Şubat 2022Elektrikli Araçlar

Elektrikli Araç MTV Vergisi Ne Kadar?

Vergiler son dönemde gündemi sıklıkla meşgul eden konular arasında yer alıyor. Özellikle araç vergileri pek çok araç kullanıcısı ya da araç satın almak isteyen tüketicilerin merak ettiği konular arasında yer alıyor. Elektrikli araç sahipleri ya da henüz yeni elektrikli araç satın alacak kişilerde elektrikli araç MTV 2022 yılının vergilerini merak ediyor. Diğer bir yandan elektrikli araçların henüz Türkiye piyasasında çok yeni olması pek çok tüketici tarafından MTV vergisinin yüksek olacağı kanısını uyandırıyor. Bazı kullanıcılarsa elektrikli araçlar için MTV vergisinin olup olmayacağı konusunda kesin bir bilgiye ulaşmak istemekte. MTV vergisinin genel tanımına bakıldığında motorlu taşıtlar vergisi olarak açılımı yapılmakta. Elektrikli araçlarda her ne kadar içten yanmalı motor yerine elektrik motorları tercih edilse de tasarım ve tanım bakımından MTV kapsamına girmektedir. Bu bağlamda elektrikli araç sahipleri de her yıl düzenli olarak MTV vergisi ödeme yükümlülüğüne sahiptir. MTV vergileri her yıl Cumhurbaşkanlığı kararına bağlı olarak belirlenmektedir. Ancak elektrikli araçlar için MTV vergisi belirlenirken vergiler çeşitli kriterlere göre değişiklik göstermektedir. Bunun yanı sıra elektrikli araçlar vergi açısından incelendiklerinde içten yanmalı motorlu araçlara oranla büyük avantaj sağlamaktadır. Yazımızın devamında 2022 yılı için elektrikli araçlara uygulanan MTV vergisi ve verginin belirlenme standartlarına detaylı olarak ulaşabilirsiniz.

Elektrikli Araçlar MTV Vergisi Ne Kadar?

Elektrikli araçlar MTV ne kadar sorusu elektrikli araç kullanıcıları veya elektrikli araç satın almak isteyen potansiyel kullanıcılar için merak konusu. Özellikle ilk kez elektrikli araba satın alacak kişiler vergi ücretleri konusunda detaylı bilgi arayışında. Öncelikle MTV vergisinin her motorlu araca uygulandığı gibi elektrikli araçlara da uygulandığını söylemek gerekiyor. Ancak elektrikli araçlar MTV vergisi konusunda içten yanmalı motora sahip geleneksel model araçlardan daha avantajlı konumda. Zira elektrikli araç MTV vergisi içten yanmalı motorlu araçlara uygulanan vergilerden çok daha düşük. 2022 yılı için elektrikli araçlara uygulanan vergiler incelendiğinde en düşük vergi fiyatı 250 TL’den başlıyor. En yüksek fiyat incelendiğindeyse 12.000 TL’ye kadar çıktığı görülmekte. Ancak bunlar genel anlamda verilmiş ortalama fiyatlar. Araç özelliklerine ya da aracın yaş durumuna göre fiyatlar bu aralıklarda değişiklik göstermekte. Fakat içten yanmalı motora sahip araçların vergi oranlarıyla karşılaştırıldığında elektrikli motora sahip araçların çok daha uygun vergi oranlarına sahip olduklarını söylemek mümkün.

Elektrikli Araçların MTV Fiyatı Nasıl Belirleniyor?

Elektrikli araç MTV hesaplama yapılırken dikkat edilen bazı unsurlar bulunuyor. Vergi ücretlerinin belirlenmesi bu unsurlar baz alınarak gerçekleştirilmektedir. Bu bağlamda araç özelliklerine göre MTV fiyatları 250-12.000 bandında değişiklik göstermektedir. Elektrikli araçların MTV vergilerine etki eden unsurları şu şekilde sıralamamız mümkün:

  • Elektrikli araçların yaşı vergi ücretlerini etkileyen en önemli unsurlar arasında yer almakta. Bu anlamda vergi ücretleri incelendiğinde aynı model ve özelliklere sahip ancak farklı yaş aralıklarında olan araçların MTV vergileri kendi içinde bile değişiklik göstermekte.
  • Araçların sahip olduğu elektrik motorunun gücüne göre vergi ücretleri değişmekte. Genel anlamda motor gücü arttıkça vergi ücretleri de aynı oranda artış göstermekte.
  • Piyasanın fiyat durumu vergi ücretlerine etki eden bir diğer önemli unsurlardan. Araçların piyasadaki değerlerine göre vergi ücretleri artış ya da azalış göstermekte.

Bahsettiğimiz unsurlar araçların MTV vergilerine direkt olarak etki etmekte. Ancak yukarıda da bahsettiğimiz gibi içten yanmalı motorlarla çalışan araçlarla karşılaştırıldığında elektrikli motora sahip araçlar tüketicilere çok daha avantajlı vergi ücretleri sunmakta.

Yorum Ekle

E-posta adresiniz diğer ziyaretçilere gösterilmeyecektir.