- Şarj İstasyonu
19Şub, 22 19 Şubat 2022Elektrikli Araçlar

Elektrikli Arabalar

Elektrikli arabalar son yüzyılın yeni teknolojileri arasında yer alıyor. Özellikle otomotiv sektöründe çığır açan ve yeni bir tüketim ağını oluşturan bu teknoloji tüketicilere daha avantajlı olanaklar sunuyor. Elektrik fiyatlarının fosil yakıtların fiyatlarına oranla daha düşük olması bu avantajların başında yer alıyor. Diğer bir etkili unsursa elektrikli araç şarj yönetmeliklerine göre ücretlendirmenin kW bazında değil zaman bazında olması. Bundan dolayı aracınız ne kadar kısa sürede şarj olursa o kadar az ücret ödemeniz gerekiyor. Öte yandan elektrikli araçların menzillerinin fosil yakıtlı araçlar kadar uzun olması kullanıcıların tercih sebepleri arasında yer alıyor. Yani siz içten yanmalı motora sahip araçlarla belli bir güzergahı kaç saatte gidecekseniz aynı sürede elektrikli motorlar çalışan bir araçla aynı sürede daha az maliyete yolculuk gerçekleştirebilirsiniz. Elektrikli araçların sağladığı bir başka özellik ise sahip olduğu ivme. Bu durum trafik kazalarından elektrikli araçların fosil yakıtlı araçla oranla daha güvenli olduğu sonucunu ortaya çıkarıyor. Elektrikli araçların şarj olanaklarına bakıldığında da fosil yakıtlı araçlardan daha avantajlı olduğu rahatlıkla gözlemlenebiliyor. Bunun temel sebeplerinin başındaysa elektrikli araba şarj istasyonları kurulumlarının özelleştirebilir olması. Yani siz herhangi bir şarj dolum noktasına gitmenize gerek kalmadan evinize şarj istasyonu kurulumu yaptırarak aracınızı şarj edebilirsiniz. Reşarj bu noktada Türkiye’nin en başarılı firmaları arasında yer alıyor. Dilediğiniz noktaya uygun koşullar sağlanarak mevzuatların gerekliliklerini karşılayacak şekilde istasyon kurulumu gerçekleştiriliyor.

Elektrikli Arabaların Ortaya Çıkış Süreci

Elektrikli arabaların ortaya çıkış süreci incelendiğinde sanıldığından daha eskiye dayandığı görülüyor. 1800’lü yıllarda aktif olarak kullanılan bir araç tipi olarak ortaya çıkıyor. Ancak ilk ortaya çıktığı dönemlerde menzil problemleri yaşanması uzunca süre elektrikli araçların gelişimini engellemiştir. Bunun temel sebebi ise olarak fosil yakıtların o dönemlerde çok değerli olması ve üreticilerin fosil yakıtlı araçlardan daha fazla gelir elde etmesidir. Diğer bir yandan o dönemlerde içten yanmalı motorların geliştirilmesi elektrikli araçların geliştirilmesinden daha kolaydı. Diğer bir yandan içten yanmalı motorlarla daha uzun menzillere yolculuk gerçekleştirilebiliyordu. Bu nedenle o dönemler baz alındığında otomotiv sektörü elektrikli araçların geliştirilmesinden ziyade içten yanmalı motorlara yönelmişti. Ancak fosil yakıtların yenilenemez enerji kaynakları içerisinde yer alması ve yakın gelecekte tükenecek seviyelere inecek olması. Bu durum otomotiv sektöründeki pek çok firmanın elektrikli araç teknolojilerine yönelmesine neden oldu. Bakıldığında otomotiv sektörünün en önemli firmalarının bu alana yöneldiği görülebilmekte. Buna ek olarak sektöre yeni giriş yapan firmalar bu teknolojilerin gelişmesinde öncü olmakta. Ancak elektrikli araç sektörü incelendiğinde bu sektörün yalnızca otomotiv sektöründen oluşmadığı fark edilebilir. Elektrikli araç şarj istasyonları bu teknolojilerin önemli bir parçasını oluşturmakta. Reşarj bu sektörde bulunan önemli firmalar arasında yer alıyor.

Elektrikli Araba Çeşitleri

Elektrikli arabalar kendi içlerinde sınıflara ayrılmaktadır. İlk ortaya çıkan modeller tasarımında sadece elektrik motoru bulunduran EA diye adlandırılan elektrikli araçlardır. Bu araçların menzil, maliyet ve kullanım ömrü açısından yetersiz kalması yeni elektrikli araç modellerinin geliştirilmesine neden oldu. Yeni geliştirilen bu modeller elektrikli motorlara ek olarak içten yanmalı motorlarla desteklenmekte. Olası ihtiyaç durumlarında içten yanmalı motorlar devreye girmekte. Bu araçlar HEA adı verilen hibrit elektriklim araçlar ve PHEV adı verilen Plug-in elektrikli araçlar olarak karşımıza çıkıyor. Bu iki araç çeşidi arasındaki temel farksa PHEV çeşit araçların frenleme mekanizmasının batarya şarjını sağlamasıdır. Elektrikli araç teknolojileri günden güne gelişmekte. Reşarj her gün değişen teknolojileri takip ederek buna uygun çözümleri müşterileriyle buluşturmakta.

Yorum Ekle

E-posta adresiniz diğer ziyaretçilere gösterilmeyecektir.