- Şarj İstasyonu
19Şub, 22 19 Şubat 2022Elektrikli Araçlar

ELEKTRİKLİ ARABA PİLİ PAHALI MI?

Elektrikli arabaların tasarımlarında en önemli kısmı bataryalar oluşturur. Bataryalar bir nevi elektrikli araçların can damarı olarak nitelendirilebilir. Batarya performansı, batarya dolum süresi ve batarya ömrü araç performansını da doğrudan etkileyen unsurlar arasında yer almaktadır. Bu nedenle pek çok tüketici araç bataryasının özelliklerini dikkate alarak araç seçimini gerçekleştirmektedir. Diğer bir yandan batarya araç menzillerine de doğrudan etki etmektedir. Elektrikli arabaların bataryaları ne kadar fazla enerji depolayabilir ve bu enerjiyi ne kadar uzun süre kullanabilirse araç menzilleri de o oranda uzun olur. Bu bağlamda tüketiciler tarafından en merak edilen sorular arasında elektrikli araba pili pahalı mı sorusu gelmekte. Batarya fiyatları geçmiş dönemlerde her ne kadar çok maliyetli olsa da günümüze gelindiğinde yeni çözümlerle bu sorun giderilmeye devam edilmekte. Özellikle son dönemlerde elektrikli araç kullanımının artış göstermesi batarya üretimlerinin artmasına ve doğal olarak batarya fiyatlarının daha düşük fiyatlara ulaşmasını sağladı. İlerleyen dönemlerde elektrikli araç kullanımının artmasıyla birlikte batarya üretiminin daha fazla artması ve batarya fiyatlarının daha düşük miktarla ulaşması beklenmekte. Yazımızın devamında elektrikli araba pilleri hakkında daha detaylı bilgiler bulunmaktadır.

Elektrikli Araba Pili

Elektrikli arabalarda kullanılan bataryalar lityum-iyon pillerden üretilmektedir. Lityum-iyon pillerinin fiyatları bu pillerin üretildiği maddelerin değerli olmasından dolayı yüksektir. Ancak elektrikli araç kullanımının son yıllarda hızla artması batarya üretiminin de artış göstermesine neden olmuştur. Bu durum batarya maliyetlerinin azalmasına katkı sağlamaktadır. Diğer bir yandan lityum-iyon pillerine alternatif seçeneklerde geliştirilmeye devam etmektedir. Öte yandan elektrikli araba sektöründe faaliyet gösteren firmaların gerçekleştirdiği çalışmalar neticesinde yeni batarya çeşitleri üretilmeye devam etmekte. Bu durumun neticesinde elektrikli araba pili fiyatları büyük oranda düşüş göstermektedir. Son yapılan araştırmalara göre 2010 yılında elektrikli araçlarda kullanılmaya başlanan lityum-iyon pillerinin maliyet oranlarının %87’ye kadar düştüğü saptanmış durumda. Günden güne ilerleyen teknolojiler ve çeşitli firmaların faaliyetleriyle araç pillerinin kapasiteleri arttırılırken fiyatları düşüş göstermektedir.

Elektrikli Araç Batarya Ömrü

Elektrikli araç batarya ömrü elektrikli araçların tasarımlarında en fazla dikkat edilen nokta. Aracın genel tasarımında en önemli yeri tutması pek çok elektrikli araç üreticisi ve tüketicisinin batarya ömrüne azami önem göstermesine neden olmakta. Özellikle son dönemlerde batarya üzerine gerçekleştirilen çalışmalarda araç ömründen ziyade batarya ömrünün uzun olmasına dikkat edilmekte. Bu bağlamda gerçekleştirilen çalışmalar sayesinde pek çok elektrikli arabanın batarya ömrü araç ömründen daha uzun hale getirilmiş durumda. Ancak her ne kadar üretimde buna dikkat edilse de kullanıcıların da aynı şekilde araç batarya ömrünü koruyucu tedbirler alması gerekmekte. Elektrikli arabalarının pil ömrünü kısaltan ve deformasyonunu hızlandıran faktörleri şu şekilde açıklayabiliriz:

  • Çok sık hızlı şarj kullanımı,
  • Batarya hücresinin çok sık boşaltılması,
  • Bataryanın tamamen şarj edilmesi,
  • Bataryanın tamamen şarjının boşalması,

Bahsedilen bu faktörler batarya ömrünün kısalmasına neden olur. Bataryanın hızlı deforme olmasını önlemek için çok sık hızlı şarj özelliğinin kullanılmaması gerekmektedir. Çünkü hızlı şarj işleminde bataryaya fazla akım uygulanır ve bu durum bataryanın zarar uğramasına neden olur. Diğer bir önemli unsursa bataryaların tamamen şarj edilmesidir. Batarya %100 şarj edildiği takdirde batarya ömrünün azalmasına neden olur. Bu nedenle genellikle %80’lik kısmın şarj edilmesi önerilir. Diğer yandan bataryanın tamamen boşalması da batarya ömrünün azalmasına sebep olur. Bunun için araç şarjı tam olarak bitmeden şarja takılması gerekmektedir. Şarj döngüsüne ve şarjın kullanımına dikkat edildiğinde batarya ömrü korunmuş olurlar.

Yorum Ekle

E-posta adresiniz diğer ziyaretçilere gösterilmeyecektir.