DC SARJ - Şarj İstasyonu
01Şub, 22 1 Şubat 2022Elektrikli Araç Şarj İstasyonu

DC ŞARJ NEDİR? DC ŞARJ İSTASYONLARI NEREDE VAR?

Elektrikli araç sahipleri ya da ilk kez elektrikli araç satın alacak kişiler tarafından en merak edilen unsurlar arasında şarj olanakları gelmekte. Geçmiş yıllardan kalan bir ön yargı olarak pek çok kullanıcı elektrikli araçların şarj sürelerinin sorun teşkil edeceğini düşünmekte. Elektrikli araçların tarihçesine bakıldığında geçmişte şarj işleminin süre bazında sorun yarattığı görülebilir. Özellikle elektrikli araçların ilk çıktığı dönemler baz alındığında şarj kaynaklı menzil ve süre sorunlarının kullanıcıları içten yanmalı motorlarla çalışan araçlara yönelttiği görülmektedir. Ancak günümüzde fosil yakıtların tükenecek seviyelere düşmüş olması otomotiv sektörünü bu sorunu çözmeye yöneltti. TESLA, TOGG ve benzeri şirketler bu alanlarda önemli atılımlar gerçekleştirerek şarj problemlerini büyük oranda ortadan kaldırmayı başardı. Elektrikli araçlara tekrar dönüşle birlikte 10 saatten fazla süren şarj süreleri 20 dakikaya kadar indirilmeyi başardı. Bunun için farklı şarj seçenekleri müşterilere sunulmakta. DC şarj tipi bu seçenekler arasında yer almaktadır. Tüketiciler tarafından hızlı şarj olarak da bilinen DC şarj tipi çok kısa sürelerde araç bataryalarını tamamen şarj edebilmektedir. Reşarj firması DC şarj olanaklarıyla müşterilerine hızlı şarj hizmeti sağlamaktadır. Peki DC şarj nedir ve nerelerde bulunabilir. Yazımızın devamında detaylı olarak açıkladık.

DC Şarj Nedir?

DC şarj kullanıcıların aklına takılan araç şarj süresi sorununu ortadan kaldırmak konusunda büyük avantaj sağlayan şarj seçeneğidir. Batarya şarj süresini 20-30 dakika aralığına indirgemesi nedeniyle menzil probleminin de ortadan kaldırılmasını sağlar. DC şarj tipinin ne olduğunu tam olarak anlayabilmek için öncelikle DC akımı tanımlamamız gerekmekte. DC akım doğru akım olarak adlandırılır. Bu akım tipinde akımın yönü ya da genişliği değişmez. Pek çok batarya ve pil tipinde enerji DC akım şeklinde depolanır. Elektrikli araçlarda da aynı durum söz konusudur. Ancak DC şarj istasyonu için şebekeden sağlanan akım alternatif akımdır. Bu nedenle şarj istasyonlarında mutlaka DC-AC çeviri bulunmalıdır. İstasyondan çekilen alternatif akım çeviriciler sayesinde doğru akıma dönüştürülür ve direkt olarak bataryaya verilebilir. Bu sayede bataryanın doğrudan şarj edilmesi sağlanır. Ancak bataryaya aşırı yüklenmeyi engellemek ve batarya ömrünü koruma için bataryanın belirli bir kısmı dolduktan sonra verilen akım azaltılır. Bu nedenle DC akım uygulanarak gerçekleştirilen şarj işlemlerinde bataryayı %80 oranında doldurmak için gereken zamanla %80’den %100’e kadar doldurmak için gereken süre miktarı aynıdır. Bu sayede bataryanın deforme olması engellenmiş ve ömrü korunmuş olur. Reşarj firması ülkemizin pek çok noktasına aktif olarak hizmet sunan hızlı şarj seçeneklerini bulundurmaktadır. Harita üzerinden size en yakın Reşarj batarya dolum noktasına giderek uygun fiyatlı ve kaliteli hizmetlerden faydalanabilirsiniz.

DC Şarj İstasyonları Nerede Var?

Türkiye DC şarj istasyonları sayısı elektrikli araç kullanımının artmasıyla beraber artış göstermiş durumda. Pek çok kamuya açık ya da özel alanlarda DC şarj istasyonları aktif olarak faaliyet göstermekte. Reşarj firması bu anlamda hızlı ve sağlam atılımlar gösteren firmalar arasında yer almakta. Hem bireysel hem de kamusal çözümler sunan firma üstün hizmet garantisi ve uygun fiyat aralıklarıyla hizmetlerini sağlamakta. Hızlı şarj olanakları sayesinde aracınızı kısa sürede şarj edebilir ve uzun menzilli sürüşün keyfini çıkarabilirsiniz. Size en yakın Reşarj şarj istasyonuna ulaşmak için anında mobil uygulamayı indirebilirsiniz. Uygulama sayesinde hem size en yakın istasyonu kolayca bulabilir hem de aracınızın şarj durumunu uzaktan takip edebilirsiniz. Reşarj akılcı, yenilikçi ve sürdürülebilir çözümleriyle profesyonel hizmet sağlar.

Yorum Ekle

E-posta adresiniz diğer ziyaretçilere gösterilmeyecektir.